تبلیغات
ساروق - دوتیر و یک نشان/دانشجویانی که طلبه می شوند
"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "

خدا نکند در تصمیم گیری به چه کنم چه کنم دچار شویم. واقعا سخت است. مثل انتخاب رشته تحصیلی یا شغل، یا تردید برای رفتن و نرفتن به دانشگاه یا حوزه، خوردن یا نخوردن یک دارو و یا حتی به سادگی زدن یا نزدن یک تست!.  انگار گاهی اوقات قدرت تصمیم گیری از آدم گرفته می شود.

به نظر من در بین همه این چه کنم چه کنم‌ها، آمدن و یا نیامدن به حوزه علمیه سخت تر از همه است. جوان است و فضای امروز جامعه! یک تصمیم و یک عمر طلبگی و آنچه که قبل از هر چیز به ذهن خطور می‌کند، یک عمر فضای تهمت و افتراء.

هر وقت اطلاعیه ثبت نام حوزه های علمیه را می‌بینم به یاد روزهای تلخ و شیرین چه‌کنم چه‌کنم‌های خودم می‌افتم. 15 سالم بود. به قول معروف تازه دور لبهایم سبز شده بود. ساروقم را به دوشم گرفتم و یا علی مدد. شاید با خواندن نوشته‌های ستون چپ وبلاگم کمی حس آن روزهای من را درک کنید.

هر کسی یک چیزی می‌گفت و دلم یک چیز دیگر. نه اجدادم حوزوی بودند و نه پدر و برادرانم. می‌گفتند: تو باید دانشگاه بروی! تو باید مهندس شوی! و تو باید این شوی و آن شوی، ولی طلبگی را از مغزت پاک کن.

ولی مگر با جوهر نوشته شده بود که پاک شدنی باشد؟ آمدم، با اینکه خیلی سخت بود اما سخت‌تر از این شرایط من، حکایت دانشجویی است که 4 سال و یا بیشترش را در دانشگاه درس خوانده است.

او بعد مدتی فهمیده است، آنچه دنبالش بود را در دانشگاه پیدا نمی‌کند، یا حداقل آنچه که در دانشگاه می‌خواند تنها به درد شغل و آینده‌ی شغلی‌اش می‌خورد و اصلا به درد خودش نمی‌خورد.

این گروه از دانشجویان دوست دارند جایی بروند که کبوتر با کبوتر پرواز می‌کند و کمتر بازی، جرات پریدن دارد. سرتان را درد نیاورم، اینها کبوترشان هوای پریدن در حوزه کرده است. طار- یطیر- طیرا.

طلبه‌ها در حوزه یاد می‌گیرند زمینی پرواز کنند! یاد می‌گیرند حتی بدون بال پرواز کنند مثل مولایشان اباالفضل العباس! یاد می‌گیرند هنگام پرواز لذتشان دوری از فرش باشد به عرش رسیدن. حوزه، نفسگاه بروجردی‌ها و بهاء‌الدینی‌هایی است که بهاء دین را با قلم و قدمشان حفظ کردند. نفسگاه خمینی، که مستی خُمش چنان از خود بیخودت کند که در مقابل تهمت ها و ناسزاگویی ها خَم به ابرو نیاوری. نفسگاه مطهری، که در طهارت روح و قدرت ایمان و قدرت بیان کم نظیر بود.

دوست دارم به شما برادر و خواهرم بگویم، شما محکم‌تر از مایید و اینجا زودتر از ما به پرواز در خواهید آمد اگر قدرش را بدانید. من اول طلبه شدم، بعد طالب شدم ولی شما از اول طالبید. باور کنید به شما حسودیم می شود... .

منتظرت می‌مانم... .

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پی نوشت:مهم

سلام به همه دانشجویان عزیزی که قصد دارند وارد حوزه علمیه شوند.

سوالاتی را که ممکن است در ذهن دانشجو به عنوان یک مسئله و یا دغدغه مطرح شود را ذکر می کنم؛

چرادانشجوطلبه می شود؟

آیا علوم دانشگاهی را کافی نمی‌داند؟

آیا حس می کند علوم دانشگاهی برای تکامل و رشد او کافی نیست؟

آیا قصد دارد به صورت خاص وارد حوزه شود؟

این کارچه چیزی را حل می کند؟

خانواده ها ممکن است مخالفت کنند.

بعضی ها متاهلند و یا قرار مدار ازدواج گذاشته اند.

چقدر مسولان دانشگاه و حوزه برای تقویت این مسئله تلاش کرده اند؟

دانشگاه چقدر این مسیر را برای دانشجو هموار کرده است؟ آیا دانشگاه مثل حوزه -  که از طلاب دانشجو حمایت می کند- ازدانشجویان طلبه حمایت می‌کند؟

با توجه به تحقیقاتی که بنده انجام دادم ظاهرا به جز یک یا دو دانشگاه سایر دانشگاه های کشور هیچ گونه برنامه ای در این زمینه ندارند و گاهی به مسئله با حس سوسیالیستی برخورد می‌کنند که این خود جای تاسف دارد.

امتیازات را که مدیریت حوزه علمیه برای دانشجویان عزیز در نظر گرفته است را به صورت مختصرنام می برم؛

۱- این افراد آزمون ورودی ندارند و با معدل آخرین مدرک تحصیلی و انجام مصاحبه وارد حوزه می شوند.

۲- خوابگاه این عزیزان مثل شرایط سایر طلاب است.

۳- شرایط سنی افراد به ترتیب؛ کاردانی 22، کارشناسی24، کارشناسی ارشد 28 و دکترا 30 سال است که در صورت مشمولیت نظام وظیفه 2 سال به شرایط سنی در کلیه مقاطع اضافه خواهد شد.

۴- شرایط درسی و گذراندن واحدها برای طلاب عمومی 1000 ساعت درسی درسال است و برای دانشجویان طلبه660 ساعت.

۵- دانشجویان با هر رشته تحصیلی دانشگاهی، می توانند وارد حوزه شوند.

توجه داشته باشید که این اطلاعات را بنده با تماس تلفنی از مسول محترم این بخش به دست آوردم. چنانچه قصد دارید اطلاعات دقیق تر کسب کنید، می توانید از تاریخ ۹۰/۱۲/۱۵ به سایت  http://www.howzeh-qom.com مراجعه فرمایید.

پیشاپیش از طرف خودم و دوستانم  به همه دانشجویان طلبه تبریک عرض می‌کنم. لباس سربازی امام زمان(عج) زیبنده وجودتان.
منبع: rutin.blogsky.com

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 17 اسفند 1390 | توسط : سید | نظرات()