تبلیغات
ساروق - عید تولّدی دوباره
"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "

اصل عید از عود به معنای بازگشت است. یعنی دنیا ابتدا در بهار گذشته زنده بود و بعد در زمستان مرد و اکنون دوباره در نوروز نو  شده و زنده می گردد.

این قاعده ای است که می توان از آن پی به معاد برد؛ زیرا در مساله معاد هم جریان به همین منوال است یعنی انسان پس از تولد و دوران نوجوانی و جوانی پیر شده و می میرد و پس از مرگ دوباره سر از خاک بر می دارد و زنده می شود و به حالت قبل خود عود می کند. در واقع جریان طبیعت نورزی دارد و انسان هم نوروزی.

البته نوروز تنها هنگام مردن نیست بلکه مهم این است که انسان از یک زندگی بمیرد و به نحو زیباتر و کامل تری متولّد شود و این تولّد دوباره انسان است که می تواند نوروزی بزرگ در زندگی او باشد و شاید این آیه هم به همین مطلب اشاره داشته باشد: 
«اى كسانى كه ایمان آورده‏اید چون خدا و پیامبر شما را به چیزى فرا خواندند كه به شما حیات مى‏بخشد آنان را اجابت كنید...» 
که این خطاب به انسانهای دنیا گویا صفیر تولّدی است که در گوش آنها نواخته می شود و خداوندحیات را به کالبد مرده انسانها هدیه می کند؛ همان انسانهایی که عمری با پندار زنده بودن خوش بوده اند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اسْتَجِیبُواْ لِلّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُم لِمَا یُحْیِیكُمْ ...﴿الانفال:۲۴﴾ 
اى كسانى كه ایمان آورده‏اید چون خدا و پیامبر شما را به چیزى فرا خواندند كه به شما حیات مى‏بخشد آنان را اجابت كنید... 

وَ اللَّهُ الَّذِی أَرْسَلَ الرِّیَاحَ فَتُثِیرُ سَحَابًا فَسُقْنَاهُ إِلَى بَلَدٍ مَّیِّتٍ فَأَحْیَیْنَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا كَذَلِكَ النُّشُورُ ﴿الفاطر:۹﴾ 
و خدا همان كسى است كه بادها را روانه مى‏كند پس [بادها] ابرى را برمى‏انگیزند و [ما] آن را به سوى سرزمینى مرده راندیم و آن زمین را بدان [وسیله] پس از مرگش زندگى بخشیدیم رستاخیز [نیز] چنین است.


داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 29 اسفند 1390 | توسط : علی آرمین | نظرات()